Témák!
Előzetes!
Elsősorban talán a legfontosabb tisztázni, a szükséges teendőket abban az esetben amikor kiderül hogy kisbaba fog érkezni röpke 10 hónap múlva otthonunkba. Részletességekbe nem merülök bele, hiszen sokminden orvostól, védőnőtől függ. A legfontosabb ha terhességi tesztel bebizonyosodunk róla hogy áldott állapotba kerültünk, akkor nőgyógyászhoz kell fordulni. Amennyiben nem végzünk tesztet de késik a menstruáció, vagy egyéb egészségügyi gondunk támadt e téren, akkor is ezt tegyük. Ha az orvos alátámasztja a terhességet, akkor minden bizonnyal elküld a védőnői szolgálathoz a várandós kiskönyvért, fontos hogy ezt mindig magaddal hord ezek után amíg meg nem születik a csöppség. A nőgyógyász időpontok alapján megvizsgál, bizonyos terhességi szakaszokban ultrahang vizsgálatot is végez, valamint fontos a vérvétel, és a vércukor terhelés is a várandósság idejében, továbbá az úgynevezett NST vizsgálat is, de erre csak a várandósság utolsó heteiben kerül sor. Ezt kötelezően elvégzik. A fejlődéi rendellenességek ugyanis csak így zárhatóak ki, bár nem 100 %-ban. Fontos még a háziorvos szerepe is, ugyanis őhozzá is el kell menni. Abban az esetben, ha bejelentett munkahelyen dolgozunk, és esetleg kiderül a terhességről, hogy veszélyeztetett és így abba kell hagyni kis időre a munkát. Ilyenkor táppénz igénylését vagy egyéb hivatalos papírmunkát kell elintézni. Fontos még az EKG vizsgálat kb. a terhesség felénél (4-5 hónap), amit általában szintén a háziorvos végez. A legeslegfontosabb pedig, hogy ezeket a leleteket amiket kapunk, őrizzük meg és mindent vigyünk magunkkal a vizsgálatokra!
Tipp:
ha a védőnőtől nem kapnánk mappát amibe a leleteket és egyéb terhességgel kapcsolatos papírokat tarthatunk, akkor szerezzünk be egyet és ebbe tároljuk, mindent egy helyen, hogy meglegyen!
továbbá szerezzünk be egy kis naptárat, vagy mostanság elterjedt az okostelefonokban is a jegyzetelés, riasztások stb., amibe a vizsgálatok időpontjait írjuk, higyjük el a végére egész sok dátum lesz bejelölve, fő az egyszerű ésszerű megoldás, hogy ne felejtődjön el semmi sem!
Ezek voltak az első legfontosabb lépések amiket meg kell tennünk. Második lépésként egy alap de szintén fontos dolgot szeretnék elárulni, bár természetesnek tűnik sokan mégsem tartják be. Ez nem más mint a VITAMINOK! Nem árt ha már a terhesség elejétől kezdve el kezdünk valamilyen terhes vitamint szedni, magzatunk egészségének érdekében. Sok egészséges kisbaba született már akiknek a mamája nem szedett ilyet, de aki megteheti az ne habozzon ezzel kapcsolatban és ez mellett dönteni, ártani nem fog. Manapság rengeteg terhes vitamin létezik már. Néhány példa: Gravida, Elevit, Femibion stb.
A vitaminok mellett vannak olyan kismamák, akiknek szükségessé válik a vas illetve a magnézium szedése is, görcsök valamint vérszegénység esetében. Ezt a nőgyógyász receptre kiírja ha szükséges!
Utolsó de szinte mindek kismama esetében megjelenő sajnos nem túl kellemes dolog van a tarsolyomban. Aranyér! Az aranyér nem csak kellemetlen de fájdalmas is lehet! Ebben az esetben tájékozódjunk elsősorban a védőnőnél! Sok módszer létezik már ennek a gondnak a megszüntetésére is!
Tipp:
ne féljünk kérdezni és tájékozódni! Elsősorban a védőnőhöz forduljunk a fent említett témákkal kapcsolatban! A vitaminok szedéséről, az aranyér problémás tüneteiről vele beszélgessünk, érdeklődjünk! Bármilyen egyéb gondunk, vagy kérdésünk van, tőle biztosan kaphatunk útmutatást! Fő a bátorság, és a tájékozódás!
Ha már így bele kezdtem az egészség megőrzésébe, fontos a táplálkozás is! Tudom sok recept van, sok oldal jelent már meg arról mit egyenek és mit ne a kismamák! Erre egy dolgot mondok csak! Nem az számít mit eszünk hanem hogy miből milyen mértékben, és minőségben! Viszont fontos megemlítenem, a káros anyagokat is melyek minden bizonnyal ártanak a kis pocaklakónak odabent! DOHÁNYZÁS, KÁBÍTÓSZER, ALKOHOL! EZEKTŐL MINDENKÉPP KERÜLJÜK SZERVEZETÜNKET, HISZEN MÁR EGY MÁSIK ÉLETÉRT IS FELELŐSEK VAGYUNK NEM CSAK SAJÁT MAGUNKÉRT! EGY OLYAN KIS EMBERÉRT, AKI NEM KÉRTE AZ ÉLETET, VISZONT MEGFOGANT ÉS ÉL! Visszatérve az egészséges élethez, a fontos alapanyagok közé tartozik a hús, a zöldség, a gyümölcs, és a tejtermékek! Nem muszáj egy nap megenni egy lovat, vagy meginni 10 liter tejet, de fontos hogy rendszeresen fogyasszunk ilyen ételeket ebben a csodás időszakban! A vitaminpótlás mellett ezekre is szükség van, hiszen tőled, és belőled nyeri el kisbabád a táplálékát! Mondhatni belőled nyert és nyer még egészen a születéséig életet. Sőt az anyatejjel is te adsz neki tápanyagot, belőled táplálkozik! Te táplálod, így figyelned kell saját magadra is! Ne vigyünk túlzásba semmit, csak amennyi jól esik, hamis az a kijelentés ugyanis hogy kettő helyett eszel! Nem kell a kakaó, vagy a dió?! Semmi gond, lehet hogy épp a savanyú uborkát kívánta meg a pocakod.egyél azt! Csak mindent mértékkel! Van még egy fontos tényező! Sport, testmozgás! Amikor egy nő, kismamává válik, nem jelenti azt hogy 10 hónapig feküdnie kell! Mozogjon, sportoljon! Azonban fontos tudni, hogy nem szabad eröltetni semmit! Kérje ki orvosa véleményét, vannnak különböző terhestorna gyakorlatok, amik még jól is eshetnek időnként! Ha Ön (te) veszélyeztetett terhes, szakorvosi vélemény szükséges, ne vágjunk bele csak úgy semmibe, viszont a séta akkor sem árthat, bár ezt se vigyük túlzásba. Vannak olyan kismamák, akiknek a nap 24 órájából 16-ot pihenniük kell, feküdniük kell, mert olyan mértékben problémás a terhességük! Utolsó fontos dolog még mely orvoshoz vezethet, a túlzott emelés! Ne emeljünk sokszor, és ne emeljünk nehezet!
Tipp:
jó ha ismerjük a várandós állapotunkat, milyen mértékben szokványos, vagy mennyire eltérő más terhességektől! Van-e valami probléma, amit esetleg nem is érzünk, de a nőgyógyász tanácsokkal lát el, és esetleg figyelmeztetni tud bizonyos dolgokkal kapcsolatban! Fontos, hogy ha fejlődési rendellenességünk van vagy egyéb betegségben szenvedünk, tudjunk róla! Ezek mind azért elengedhetetlenek, hogy nagyjából tudjuk vagy legalább az orvosunk tudja hogy mi várható a terhesség menetelében! Ha valamilyen gyógyszert szedünk, vagy megbetegszünk, akkor mindenképp menjünk háziorvoshoz és jelezzük a terhességet, ugyanis terhesen nem szabad mindenféle gyógyszert beszedni!
Nagyjából ezek az első teendők, miután kiderül a terhesség! Van még egy utolsó és talán sokkal szebb teendőnk, amiről mi magunk döntünk. Ez nem más, mint, hogy mikor, hol, kinek, jelentjük be azt hogy, Héj anyu unokád érkezik hamarosan! Vagy Lacika, kistesód lesz! Stb.! A legjobb az egészben, hogy erről télleg mi hozunk döntést! Átélhetjük, eltervezhetjük! Ennek a pillanatnak emlékezetesnek kell lennie, és az is! Lehet örömteli, könnyfakasztó, lehet szomorkodó, hiszen az anyukád számára ezzel egyúttal azt is közlöd, hogy felnőttél! Vagy felemelő, és mindenki számára álmélkodó perc! Ez csak rajtad áll! Természetesen vannak olyan családtagok, vagy barátok, akik nem biztos hogy veled együtt tudnak örülni, de ez ne vegye el a kedvedet! Fő, hogy számodra boldogság legyen a kisbabád hírüladása! A te boldogságodat, érzi pocaklakód is! :) A lényeg, hogy illik közölni a baba fogantatását, és nem árt néhány információval is ellátni a hallgatóságot, bár ez attól is függhet mikor jelentitek be. Ha már tudjátok hogy kisfiú lesz e vagy kislány akkor ezt is eláraulhatjátok, vagy csupán annyit hogy hányadik hétben jársz babáddal, és hasonló dolgok! Hidd el, szíve mélyén azért mindenki pozitívan él át egy ilyen hírt! Te ismered a családodat, és azokat az embereket akikkel szeretnéd megosztani az örömöd okát, így te tudod kinek hogy és milyen formában kell adagolni az újságot! A lényeg télleg csupán annyi, hogy illik elmondani, és a hallgatóságnak illik tiszteletben tartani a döntésedet, mármint hogy életet akarsz adni a picinek, bármit is gondoljanak! Abban az esetben ha nem szeretnéd megtartani a kisbabádat, akkor is jelentsd be létét, és bár leírhatom ezerszer hogy ne öld meg a gyermekedet, ez is a te döntésed lesz! BÁR A KISBABA NEM KÉRTE AZ ÉLETET, DE VAN JOGA ÉLNI! Gondold át százszor és ha kell ezerszer ezt a dolgot, míg nem eljutsz odáig, hogy megszülöd, mert abban biztos lehetsz, hogy ahogy örömteli és életed végéig tartó emlék maradna, úgyanúgy rossz élmény és emlék is marad! Te is ember vagy elkövethetsz hibákat, de ha már hibáztál és nem védekeztél, ne tégy még több hibát!
Tipp:
fontos a baba érkezésének bejelentése, és tégy arról, hogy öröm legyen, nemcsak más, de a te életedben is a kicsinyed szívdobogása!
Evezzünk egy kicsit más irányba is! A terhesség nem csak lelki de szószerint testi változásokkal is jár, hiszen megnő az anyuka pocakja. Ma már rengeteg módon varázsolhatjuk kényelmesebbé ezt az állapotot. Léteznek kimondottan kismama ruházatok. Nadrág, felső, szoknya, amit csak akarunk! Hogy mikor érdemes megújítani kicsit a ruhatárat és milyen mértékben? Elárulom ez ízléstől függ, de ha praktikusan akarunk gondolkodni, akkor vegyük figyelembe , hogy milyen évszakban kezdődik a várandósság, és inkább az utána levő 2-3 hónapra koncentráljunk ilyen téren. Pl. Ha nyár eleje, akkor inkább az őszi ruhatárat frissítsük fel, hiszen körülbelül ebben az időszakban lesz szükség a változtatásra, ekkor kezd el növögetni látványosabban a pocak, és ilyenkor válhat szorossá a nadrág, vagy kényelmetlenné a póló stb...Gondoljunk bele abba is, hogy milyen tipusú ruhákat hordtunk eddig, érdemes kismamaként is ezen az úton maradni, hogy jól érezhessük magunkat a bőrünkben. Vegyék figyelembe azonban az apukák is, ezt a változást, és lehetőleg támogassák a friss kismamát. Dicsérjék, hiszen ez mindenkinek jól esik. Sok kismama ilyenkor úgy érezheti hogy már nem vonzó párja számára, ebben csak egyedül az apukák tudják megnyugtatni. Szóval apukák ne feledjék bókokból sosem elég ebben az időszakban. Valamint azt se feledjék, hogy a párjuk éppen a gyermeküket hordozza, így még jobban igyekezzenek megóvni a rossz érzésektől. Ennek 2 oka van. Ha az anyuka rosszul érzi magát lelki értelemben ezt a babaája is megérzi,kettő pedig, hogy amúgy is nagy hangulatingadozásokon mennek át a kismamák, ne nehezítsék meg a dolgukat, legyenek türelemmel! Azonban, fontos az is, hogy a terhes hölgy is tegyen valamit ennek érdekében. Elárulom ez nem könnyű, de nem kell nagy dolgokra gondolni. A férfi számára adjunk pozitív visszajelzéseket az igyekezetére. Sokszor ez nehéz lehet a hormonváltozások miatt, de ne legyünk mi sem türelmetlenek feléjük. Másik fontos praktika lehet még egy szoptatós vagy más néven kismama párna beszerzése. Nem csak a kisbaba születését követően lehet alkalmazni, de már terhesség alatt is, főleg alváshoz. Van akinek nem okoz gondot terhesség alatt sem a fekvés, pihenés, alvás, de vannak olyanok is akik nem bírják kipihenni magukat, kényelmetlenül fekszenek, és így fáradtak maradnak. Szóval alváshoz is nagyon ajánlott, vagy háttámasznak, vagy a pocakunk köré helyezve használhatjuk, de akár lábunk megemeléséhez is megfelelő, ha esetleg lábgörcsben szenvedünk! Tehát az első pár hónapban van dolga bőven egy várandósnak!
Tipp:
ne halmozzunk fel zsákszámnyi új kismama ruhát, inkább praktikusan gondolkodjunk, és válasszunk évszaknak megfelelően. Valamint válasszunk inkább nyúlosabb anyagot amit akár terhesség végéig tudunk használni. A testi változások hangulatingadozásokkal is járnak, melyben az apukák áttudják segíteni párjukat. A kényelem nemcsak nappal de éjszaka is fontos. Praktikus beszerezni egy szoptatós párnát!
Van még egy dolog abban az esetben ha sokat vezet személygépkocsit a kismama! Természetesen fő a biztonság, tehát egyik tényező ebben a helyzetben ami kényelmesebb és biztonságosabb mind a mamának mind a babának a biztonsági öv, illetve ennek miként való használata! Vásárolható kismama pocakterelő öv, mely a terhesség felétől mindenképp ajánlott, nehogy megnyomodjon a kisbaba a pocakban és sérüljön!
Tipp:
használjunk pocakterelő övet vezetés közben, azonban ne vigyük túlzásba nagyon a vezetést, legalábbis a terhesség utolsó szakaszaiban. Ha mindenképp autóba kell ülni, akkor legyen legalább egy kisérőnk, hiszen ki tudja mikor indul be a szülés! A lényeg ne maradjunk egyedül az autóban ilyen helyzetekben!
A kismamák gyakran érezhetik egyedül magukat a terhességük alatt, itt elsősorban azokra a kismamákra gondolok, akik nem tudnak dolgozni. Apa dolgozik, a rokonság talán nem is a környezetünkben él, barátok elfoglaltak stb. Ha egyedül lennénk, könnyű a kikapcsolódás. Olvasgassunk magzatunk fejlődéséről, járjunk utána a kórházi ellátásoknak, tervezgessük a magzatunk nevét, lépjünk ki a természetbe. Nem utolsó sorban pedig akár meg is lephetjük párunkat, például egy finom vacsorával, vagy tervezzünk hétvégére valami kiruccanást! Bár sok kismama nem érzi jól magát az első pár hónapban, hányinger, hányás, görcs, fáradékonyság, azért nem árt nekik sem egy kis elfoglaltság a pihenés mellé. Készíthetünk akár kismama naplót is. Ragasszunk egy kis könyvbe ultrahangos képeket a magzatról, esetleg pár gondolatot mellé is írhatunk stb. Jó ötlet lehet és manapság igen elterjedt már, a pocakunk fotózása, akár egyedül akár párunkkal vagy családtagjainkkal közösen készülnek ezek a képek! Ez is örök emlékként maradhat meg szívünkben!
Tipp:
legyünk kreatívak, és élvezzük ki a várandósság minden percét! Örömmel viseljük el a megpróbáltatásokat is, hiszen hamarosan megszületik a gyermek akit várunk! Tegyük emlékezetessé ezt a pár hónapot!
Egyenlőre ennyi a szükséges teendő, ha kiderül hogy baba fog érkezni, természetesen ez csupán addig elég amíg a kis pocaklakónk odabent tartózkodik!
Bele is vághatunk más szemszögből is a teendőknek, egészen a baba megszületéséig!
Nézz körül az oldalon több témára szedtem, nehogy a végén belekavarodjunk az élményhalmozásba!
Kellemes időtöltést!